Windows 2012r2 -Print Server Kurulumu ve Group Policy ile Assing edilmesi

By | 27 Aralık 2018
  • Print Server Kurulumu ve Group Policy ile Assing edilmesi.
  • Mevcut Dc’de Server Roles kısmında Print and Document Services kutucuguna check atılır ve Net Framework 3.5 Kurulumu için check atılır ve next tuşuna basılarak kurulum başlatılır ve en son Close tuşuna basılarak kurulum bitirilir. ( Print Server kurulumu için NetFramework 3.5 kurulumu ile ilgili hata alırsanız,Confirmation kısmında;Specify an alternate source path tıklanır  ve İşletim sisteminin cd’si konur ve Path olarak : d:\Sources\sxs yazılır ve kurulum başlatılır.
  • Dc’de Administrator Tools’un içinde Printer Management tıklanır.Açılan pencerede
  1. Printer Server Alt kısımda Dc’sinin adı ve Driver kısmından kullanılacak printerin driver’I – sag kısımda sag tus add driver basılarak eklenir…
  2. Bu printer tcp ip yada lpt1 ise; Tc pip oldugunu varsayarak,sol alt kısımda Printers ikonunun üzerinde sag tuş add printer ikonuna basılır ve Add a Tcp/Ip or web services Printer bye Ip address or hostname secilir ve next tuşuna basılır.
  3. Çıkan kısımda Type – Hostname or Ip address biliyorsak örnek olarak ip adresi yazılır 1.1.1.1 gibi next tuşuna basılır.otomatik olarak printer name ve share this printer ismi gelicekdir.( Burdaki Share isimi önemlidir,Gpo’da ayarlama yaparken,Bu isimin dogru yazılması gereklidir.)
  4. Kurulan printer,Soldaki Printers kısmında kurmuş oldugu printer görebiliriz..Printer’in üzerinde sag tuş.Deploy with Group Policy ikonuna basılır.Karşımıza gelen Pencerede Dc’de daha önce yeni oluşturmuş oldugumuz Printer Policy isimli policy seçip ok butonuna basılır ve karşımıza gelen pencere’de

“The users that this GPO applies to  ( Per user )

“The computers that this GPO applies to (Per machine) secilir ve add butonuna basarak eklenir.

  1. Dc’de oluşturulan Printer adıyla oluşturulan group policy’e sag tuş editleyerek,User Configuration-Control Panel Setting – Printers’a tıklanır.Sag kısımda sag tus new-tcp/ıp printer’a basılır ve çıkan pencerede action kısmında create secilecek ve İp address : 1.1.1.1 ve printer path olarak \\dc\Printer adı yazılır ve ok butonuna basılır…Bu policy hangi departmanlara assign edilecek’se daha önce oluşturulan organization unit’in sag tuş link an Existing GPO secilir.
  2. Client’larda Sistemden logoff olarak tekrar sisteme logon olduktan sonra otomatik olarak kurulum yapılmış olucakdır.

Bir cevap yazın